חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

 

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

בשנת 1988 חוקקה הכנסת את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

חוק זה שם למטרה להגן על כבודו וחירות של אנשים עם מוגבלות, פיזית או נפשית, לעגן את הזכות שלהם להשתתפות שווה בחברה באופן פעיל, בכל תחומי החיים ולתת מענה הולם לצרכיהם, כך שיתאפשר להם לחיות את חייהם באופן עצמאי ככל שניתן, בפרטיות וכבוד, תוך מיצוי מלא של יכולותיהם.

בין היתר קבע החוק, שיש להקים נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אשר בבסיסה שלושה תפקידים עיקריים:

  • קידום עקרונות החוק
  • קידום שוויון ומניעת אפליה
  • עידוד השתלבותם והשתתפותם הפעילה של אנשים עם מוגבלויות בחברה.

על מנת שיהיה ניתן לקיים את החוק בצורה נאותה, הרי שהוא הגדיר מיהו "אדם עם מוגבלות" ומה הן זכויותיו בכל הקשור ליכולת לקבל החלטות על חייו. החוק גם מגדיר ומעודד העדפה מתקנת לאנשים עם מוגבלויות, מהי אפלייה בתחום התעסוקה וכיצד יש להתמודד איתה.

על פי החוק, אדם עם מוגבלות הוא אדם עם לקות פיזית, נפשית, שכלית או מוגבלות קוגניטיבית קבועה או זמנית, אשר בשל מגבלותיו איננו יכול לתפקד באופן רגיל.

במהלך השנים בוצעו מספר עדכונים בחוק. בשנת 2005 נוסף לחוק, פרק שעוסק בנגישות מבנים, תשתיות וסביבה.

בשנת 2010, נוסף לו פרק שעוסק בייצוג הולם לאנשים עם מוגבלות במקומות עבודה, וכן החלו הוראות החוק בדבר שוויון הזדמנויות במקום העבודה.

שיקום אחר - לוגו ברקע כחול

עמותה לפיתוח שירותי שיקום מתקדמים.

עמותת "שיקום אחר" הוקמה בשנת 2004, על מנת לקדם שינוי חברתי והשתלבות אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית בשוק העבודה התחרותי ובקהילה. למעלה מעשור אנו פועלים ומקדמים שינוי חברתי להגברת הנכונות, המודעות ומתן הזדמנות שווה להעסקת אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית בשוק התחרותי. לתרומות לחצו כאן ◄

עקבו אחרינו בפייסבוק!

הירשמו לקהילה שלנו
והישארו מעודכנים!

הירשמו לקהילה שלנו
והישארו מעודכנים!

הטופס נשלח בהצלחה.