העסקת אנשים המתמודדים עם מגבלה

העסקת עובדים הוא אחד האתגרים המרכזיים הניצבים בפני בעלי עסקים וחברות המעוניינים במציאת עובדים בעלי כישורים מתאימים ומוסר עבודה גבוה, בנוסף למשימה המאתגרת החל משנת 1998 חלה חובה על מעסיקים לכלול במצבת העובדים גם אנשים המתמודדים עם מגבלות, לעיתים קרובות ללא ידע או התייחסות להתאמות הנדרשות לכך, כיצד מתבצע תהליך הקליטה, יתרונות וחסרונות, על כך בשורות הבאות.

בשנים האחרונות פועלת המדינה להגדלת מספר המועסקים שהם אנשים המתמודדים עם מוגבלות בשוק העבודה הישראלי, "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תשנ"ח-1998" קובע מהן החובות המרכזיות החלות על כל מעסיק המעוניין בהעסקת עובדים המתמודדים עם מגבלות, החובות הן איסור על הפליה, חובת ביצוע התאמות וחובת ייצוג הולם, חוק זה חל על מעסיקים במגזר הפרטי המעסיקים מעל ל – 100 עובדים, משרדי ממשלה ויחידות סמך.

תמונה

מה החוק קובע?

החוק קובע כי 3% מהעובדים בארגון יהיו אנשים המתמודדים עם  מגבלות, לשם כך חובה על המעסיק למנות "אחראי תעסוקת אנשים עם מגבלות", תפקידו הוא לפעול לייצוג הולם של אנשים המתמודדים עם מגבלות ולמען שילובם המיטבי והראוי במקום העבודה, תפקידיו כוללים: בחינה של עמידת הארגון ביעד קליטת העובדים שנקבע וליווי כל היחידות בארגון למימוש היעד, איש קשר עם מרכזי התמיכה למעסיקים, הובלת תהליכי הפקת לקחים ולמידה של הארגון, ייעוץ פנים ארגוני בנושא, תיעוד כל הפעולות אותן נוקט הארגון לשילוב אנשים המתמודדים עם מגבלות ווידוא כי מידע סודי ייחשף רק לגורמים רלוונטיים בארגון. מומלץ כי האחראי יהיה בעל רקע במשאבי אנוש וכי תהיה לו היכולת להתעדכן בכלים ובשירותים השונים המוצעים לאנשים המתמודדים עם מגבלות.

גיוס עובדים עם מוגבלות

גיוס עובדים המתמודדים עם מוגבלות יכול להתבצע באחת מהדרכים הבאות (במידה והן ישימות): ריאיון טלפוני, עריכת מיונים ומבחני קבלה, קיום ריאיון פנים מול פנים או באמצעות חברות ועמותות המתמחות בתחום ונותנות ליווי תעסוקתי לאנשים המתמודדים עם מגבלות ולמעסיקים כמו שיקום אחר . בכל מקרה שבו לא התקבל מועמד לעבודה יש לתעד את הסיבה לכך. חשוב לזכור כי עובדים המתמודדים עם מוגבלות אינם חייבים להזדהות כך!

עסקים שאינם עומדים בדרישות החוק חשופים לתביעה על ידי העובד, על ידי ארגון העובדים אליו העובד משתייך או כל ארגון אחר העוסק בקידום זכויות אנשים המתמודדים עם מוגבלות. העונשים על אי עמידה בדרישות החוק כוללים פיצויים לעובד היכולים להגיע לאלפי שקלים.

בכדי לסייע לשילובם של אנשים המתמודדים עם מוגבלות בתעשייה מציעה המדינה מענקי השתתפות במימון ההתאמות הנדרשות במקום העבודה עבורם, המימון כולל סבסוד ברכישה של מכונות ייעודיות, אביזרים, הדרכות וכל כלי אחר שיכול לסייע בשיפור סביבת העבודה של העובד המתמודד עם מוגבלות, תנאי הזכאות לקבלת השתתפות במימון הם: בדיקה כי ההתאמה המבוקשת עונה על המוגבלות עמה מתמודד העובד, העסקה של העובד לפחות בשליש משרה למשך 12 חודשים ומעלה, קיום יחסי עובד מעביד, סכום ההתאמה אינו נמוך מ – 1000 שקלים (למעט הדרכה ראשונית למעסיק). המימון הינו "הלוואה" או "מענק מותנה" בגובה 20% מסכום ההשתתפות, המענק הולך למענק מוחלט לאחר 12 חודשים. ההשתתפות המרבית היא עד לסך של 60000 שקלים וניתן אף להגדילו במקרים מיוחדים.

שלבי תהליך המימון הם:

מתן החלטה בבקשה (אורך כ – 30 ימים), אישור זכאות תשלום (כ – 15 ימים מרגע קבלת המסמכים), ביצוע התשלום לארגון (אורך נע בין 15 – 60 ימים), בדיקת התקיימות תנאי המענק כשנה לאחר התקנת ההתאמה בארגון.

עמותת "שיקום אחר" פועלת משנת 2004 להשתלבות אנשים המתמודדים עם מוגבלות בשוק העבודה, חזון העמותה מימוש והגשמת שאיפותיהם וחלומותיהם של האנשים המתמודדים עם מגבלות נפשיות בעבודה ופיתוח הקריירה.

לאורך שנות פעילותה סייעה עמותה לקליטתם של מאות אנשים במקומות עבודה תוך ליווי צמוד וחשיבה על פתרונות מתאימים לעובד ולמעסיקו.

לפרטים ומידע נוסף התקשרו למספר 03-9228743.

073-3745028 - אודליה ראובן, אחראית קשרי מעסיקים
שיקום אחר - לוגו ברקע כחול

עמותה לפיתוח שירותי שיקום מתקדמים.

עמותת "שיקום אחר" הוקמה בשנת 2004, על מנת לקדם שינוי חברתי והשתלבות אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית בשוק העבודה התחרותי ובקהילה. למעלה מעשור אנו פועלים ומקדמים שינוי חברתי להגברת הנכונות, המודעות ומתן הזדמנות שווה להעסקת אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית בשוק התחרותי. לתרומות לחצו כאן ◄

עקבו אחרינו בפייסבוק!

פרטי קשר

עמותת שיקום אחר
רחוב המרץ 20, קרית אריה, פתח-תקווה

073-3745040
[email protected]

הירשמו לקהילה שלנו
והישארו מעודכנים!

הירשמו לקהילה שלנו
והישארו מעודכנים!

הטופס נשלח בהצלחה.