סיפור הצלחה – אורן נעים

תמונה של אורן נעים והדס גלילי - מנהלת תעסוקה נתמכת

"שמי אורן נעים בן 35, רווק, מתגורר באזור. סטודנט לעיצוב תעשייתי, עובד מזה כשלוש שנים בחברת T.M.C.S תקשורת בפתח תקווה.

אני מתמודד עם מחלת נפש כרונית כ-15 שנים ,לוקח תרופות באופן קבוע. לפני 15 שנה כשפרצה המחלה הייתי שבור. אני זוכר שפחדתי ללכת למכולת, הסתגרתי בבית אולי 3 שנים. קבלתי טיפול תרופתי. זה לא שינה הרבה בהתחלה. עד שנחשפתי לסל שיקום ואז הכל השתנה לטובה. חיפשתי את הדרך.. סיימתי קורס מחסנאי. זה הוציא אותי מהמצב של ההסתגרות בבית. למדתי משך שנה ואז רציתי להתחיל לעבוד. כמו כל בחור בגילי. השתלבתי כשומר והחזקתי שם 3 חודשים הרגשתי שאני יכול לעשות יותר. במקביל יצאתי מהבית של ההורים לדירת שותפים, זה לא כל כך הסתדר וחזרתי לבית הורי. האופי של המחלה, קצת כמו החיים גורם לך לחוות עליות וירידות. חזרתי להסתגר בבית. בעקבות כך הופניתי לוועדה שאישרה לי מפעל מוגן. הלכתי לראות ,התרשמתי מאוד מהאנשים ומהמקום. המטרה שלי הייתה לצאת כל בוקר מהבית. התחלתי לעבוד במפעל המוגן והביטחון לאט עלה עד שהייתי מוכן לשלב הבא, עבודה בשוק החופשי. פגשתי את הדס גלילי שהיא אחראית תעסוקה נתמכת בפרויקט ״כל אחד יכול״. עבדנו יחד על מה שקשה לי, מה שאני רוצה להשיג. התכוננו יחד לראיונות עבודה ועשינו סימולציות. לאחר תהליך של חיפוש והכנה משותפים התחלתי לעבוד ב"קישריה" בית קפה מקסים בגבעתיים. עבדתי שם כחצי שנה עם תמיכה אדירה של כולם. זאת הייתה אחת התקופות היותר טובות שלי מאז שחליתי. הרגשתי שמבינים אותי, שמעריכים אותי. זה לא היה קל בהתחלה, רציתי לוותר מהר מאוד ולחזור לבית החם שהמפעל המוגן נותן. חשבתי שאני לא מתאים לשוק פתוח. אבל היה לי עם מי לדבר, דיברתי עם הדס על הקשיים שבעבודה ויחד מצאנו פתרונות יצירתיים לקשיים שהתעוררו. הרגשתי שלא מוותרים עלי.

לאחר חצי שנה, החלטתי להתקדם, קיבלתי במייל הודעה שמחפשים עובדים בפתח תקווה אמרתי להדס ותוך כמה ימים ישבנו אצל לאה מנהלת משאבי אנוש בחברת T.M.C.S. היא קבלה אותי התחלתי לעבוד במשרה חלקית ובעבודה טכנית פשוטה. אז קיבלתי שכר מותאם, היום אני עובד במחלקה של דיסקים שהיא בעצם מחלקה שלי. יש לי אחריות רבה ומקום ליוזמה .אני משתכר מעל לשכר המינימום. היה קשה בהתחלה אבל עם התמיכה של הדס גלילי וההבנה של לאה פרץ, מנהלת כח האדם בחברה הצלחתי.

לשמחתי חל שינוי גם בחיי האישיים. אני משכיר דירה באזור לבד ולומד לימודים אקדמיים של עיצוב מוצר. טוב לי כרגע אני במקום טוב.

כשהייתי ילד ראיתי את האיש ההוא המוזנח שמדבר לעצמו. אמרתי רק שאני לא אגיע למצב הזה. אני מאמין שהרבה אנשים רואים את אותו "איש מוזר", יש להם דעות מסוימות.. כשרואים את הדברים מבחוץ זה זר, זה מרתיע. אני רוצה לומר לאותם אנשים: "תהיו חזקים ותניחו רגע את מה שראיתם בצד, כי בסך הכול כולנו שווים בסופו של דבר". אמנם אני לא מוזנח ומשתדל לא לדבר עם עצמי אבל אני יודע עכשיו איך מרגיש אדם שמתמודד עם מגבלה נפשית וזה לא כיף גדול.

אז אם אתם עובדים או מעסיקים זה חשוב לתת הזדמנות זה טוב למתמודדים וטוב לבריאים. ואלה שמתמודדים עם מחלה-תהיו חזקים! החיים קצרים נצלו אותם למשהו טוב אפילו שלא מרגישים הכי טוב. אני הצלחתי."

את אורן הכרתי לפני חמש שנים, כשעוד לא עבד בשוק הפתוח. אורן הוכיח את עצמו כעובד מצוין. המשימה שלי הייתה להראות לאורן שלא כדאי לוותר. אנשים עם מגבלה נפשית מתביישים, ומסתירים את מוגבלותם. מגבלה אשר בה לא בחרו.  אנחנו כאנשי מקצוע עובדים קשה כדי לתת או להחזיר לאותם אנשים את הביטחון והאמונה בעצמם. אנחנו חייבים שהציבור ככלל והמעסיקים בפרט יצטרפו אלינו ויתנו לאותם אנשים סיכוי שווה להוכיח את עצמם. אני מזמינה אתכם לשאול את עצמכם האם אותן התמודדויות של אורן כל כך מפחידות או מרתיעות? האם יכל מי מאתנו להגיע לאן שהגיע ללא אותו אדם שיפתח את הדלת וייתן לו את ההזדמנות?

(הדס גלילי, עו"ס קלינית, אחת ממנהלות העמוד "סיכוי שווה")

השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.