התערבות קבוצתית להפחתת סטיגמה עצמית

אנשים עם מוגבלויות ובפרט כאלה אשר מתמודדים עם הפרעות נפשיות ברמות שונות, מוצאים את עצמם מתמודדים לא רק עם הלקות איתה הם נולדו או נאלצו לקבל במהלך הזמן, אלא גם עם חברה שאיננה תמיד נוהגת איתם בצורה מכבדת ומכילה. הרבה פעמים נוצרות סטיגמות שונות אשר מפריעות להם ומשפיעות על תפקודם.

לא פעם אותן סטיגמות משפיעות באופן כזה, שהן יוצרות אצל אותם אנשים שמתמודדים איתן זהות אחרת מזו שקיימת אצלם, כלומר, הסטיגמה מכתיבה את הזהות שלהם, מה שפוגע כמובן בתחושת העצמי שלהם והם מתחילים להאמין במה שהחברה חושבת עליהם, וכך הם תופסים את עצמם.

לכן, יש חשיבות גדולה להתערבות קבוצתית אשר מטרתה להפחית בכוחה ובערכה של הסטיגמה. התערבות זו אפשרית בעזרת עבודה של קבוצות מקצועיות עם מדריכים שמתמחים ביצירת קשר ובעבודה תהליכית עם אנשים בעלי מוגבלויות ובפרט אנשים אשר מתמודדים עם הפרעות נפשיות קשות.

העבודה בקבוצה מתבצעת באמצעות הבניה קוגניטיבית ועיבוד נרטיבי של סיפורים אשר מאפשר להכיר במצבם של אנשים עם מוגבלויות והפרעות נפשיות, באופן כזה שאפשר להכיר חלקים נוספים בזהותם מעבר למוגבלות הפיזית, הנפשית או למחלה איתה הם מתמודדים.

התערבות קבוצתית שכזו יכולה לעזור במידה והיא מתבצעת על ידי גורמים מוסמכים בלבד, בתהליך ארוך טווח תוך שימת דגש על כל פרט ופרט במצבו של האדם אשר מתמודד עם הסטיגמה והקניית כלים אשר מאפשרים לו להתמודד איתה.

שיקום אחר - לוגו ברקע כחול

עמותה לפיתוח שירותי שיקום מתקדמים.

עמותת "שיקום אחר" הוקמה בשנת 2004, על מנת לקדם שינוי חברתי והשתלבות אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית בשוק העבודה התחרותי ובקהילה. למעלה מעשור אנו פועלים ומקדמים שינוי חברתי להגברת הנכונות, המודעות ומתן הזדמנות שווה להעסקת אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית בשוק התחרותי. לתרומות לחצו כאן ◄

עקבו אחרינו בפייסבוק!

פרטי קשר

עמותת שיקום אחר
רחוב המרץ 20, קרית אריה, פתח-תקווה

073-3745040
[email protected]

הירשמו לקהילה שלנו
והישארו מעודכנים!

הירשמו לקהילה שלנו
והישארו מעודכנים!

הטופס נשלח בהצלחה.